Технології зберігання
кормів
та товарного зерна
Корисні поради
Повернутись на:ГоловнаКорисні поради

Як зберегти сіно та солому

Сіно та солома - відносно легкодоступний корм, який використовують на більшості українських ферм. Саме солома та сіно забезпечують належну кількість клітковини в раціонах худоби. Клітковина стимулює жування жуйки і дозволяє створити у рубці плаваючий мат з крупних частинок.

Проте, культура зберігання сіна чи соломи в Україні часто закінчується зимуванням скирти під відкритим небом без належного укриття. В зв’язку з цим – якість корму погіршується, в рулонах розвивається цвіль і з’являються мікотоксини. Це прямо впливає на здоров’я корів.

Тож як зберегти сіно і солому з мінімальними фінансовими витратами та без втрат?


Як погана якість соломи та сіна впливає на корів?

Сухість, хороша вентиляція та оптимальна вологість – перше правило зберігання сіна і соломи. Виконавши це правило можна бути впевненим, що тварини захищені від мікотоксинів.

Часто можна зустріти ситуацію, коли ферми мають накриття, але використовують їх для зберігання будь чого, тільки не сіна і соломи. Ну а корми знаходяться просто на вулиці – під укриттям із дешевого нейлону або під силосною плівкою. Та це найгірше що можна зробити.

  • Як зберегти сіно та солому
Не варто накривати рулони соломи плівкою – це призводить до випрівання корму

Під нейлоном солома не дихає. Це призводить до утворення конденсату між кормом і укривним матеріалом. Таке «забруднення» розвиває дріжджі, грибки – як наслідок будуть проблеми з мікотоксинами, а пізніше і зі здоров'ям тварин.

Використовувати для укриття сіна і соломи дешевий нейлон або силосну плівку – найгірше, що можна зробити

Те ж саме з людьми. Наприклад, якщо ви їсте арахіс і відчуваєте дуже поганий смак - це означає, що там є мікотоксини, і ви перестанете його їсти. Те ж саме відбудеться при годуванні корів.

Коли у корму поганий смак - тварина буде їсти менше. Якщо тварина їсть менше – вона буде виробляти менше молока. Мікотоксини у кормі зменшують його споживання. Це означає, що ви втратите у виробництві молока.

Якщо корова їсть корм поганої якості – у неї буде діарея, першою причиною якої може бути ацидоз. Передумовою появи ацидозу може бути недостатня частка клітковини в раціоні. Отже – недостатньо сіна чи соломи.

Другою причиною можуть бути мікотоксини, що свідчить про погану якість сіна і соломи. І друга причина прямо пов'язана з не правильним зберіганням під плівкою, нейлоном або брезентом.


Як краще зберігати сіно та солому?

Неправильне зберігання призводить до поганої якості корму. Після збору врожаю солома в ідеалі повинна бути під дахом для просушування. Проте, часто вона лежить місяцями на полі або вкривається пластиковою плівкою.

Потім йде дощ. Вода потрапляє у тюки. Під плівкою утворюється конденсат, що викликає цвіль у соломі.


Скирта має добре провітрюватися з усіх сторін. В тому числі і з землі, щоб залишкова волога могла вивітритись. Але це працює тільки тоді, коли залишкова вологість виходить назовні. Для цього скирту сіна необхідно вкладати на дерев’яні піддони і вкривати дихаючим агроволокном.

Стандартні силосні плівки, нейлон або брезент не пропускають повітря і блокують витік вологи назовні, що створює улюблене всіма видами бактерій тепле і вологе середовище та прискорює вироблення мікотоксинів.

Тому потрібне укриття, яке одночасно блокує доступ вологи і може випустити надлишкову вологу назовні. Найкращим рішенням, яке одночасно відповідає обом вимогам є захисне агроволокно Toptex від TenCate.

Агроволокно має такі ж характеристики, як і якісний всепогодній одяг – відводить вологу і забезпечує повітропроникність. Такий одяг, як і агроволокно – дихає. Жучки, кліщі або бур'яни не повинні бути в кормі або в шлунку тварин. Повністю сірі стебла рослини є ознакою цвілі. Якщо ви знайшли сіре гніздо в тюку, ви повинні викинути весь тюк, щоб не нашкодити тварині.


При правильному використанні Toptex відводить до 98% дощу. Кут нахилу волокна має бути не менше 45 °. У той же час відкриті пори цієї захисної тканини проникні для повітря і води. Це дозволяє залишковій волозі виходити назовні.

Три роки гарантії від ультрафіолетових променів, заявлені виробником роблять агроволокно найкращим у співвідношенні «ціна-якість».

Така система зберігання соломи та сіна однозначно варта уваги українських тваринницьких комплексів.


ПАМ’ЯТАЙТЕ!
Ми рекомендуємо купити агроволокно, оскільки важливо підтримувати корми в хорошому стані, а це значить, що вони повинні бути сухими і добре провітрюваними - щоб бути впевненим, що тварини захищені від мікотоксинів.

Якщо ви зекономили і не вкривали солому і сіно волокном - доведеться вкладати кошти знову, при лікуванні тварин.


Маєте потребу у додатковій консультації – телефонуйте нам!

ЗАВАНТАЖУЙТЕ інструкцію з накриття скирти агроволокном за посиланням

Опубліковано: 21 березня 2019
Вас може також зацікавити
Якщо Ви бажаєте отримати консультацію
подзвоніть нам за номером 045 755 1548

Схожі статті

9 найчастіших питань про органічні добрива ч.1
9 найчастіших питань про органічні добрива ч.1

Внесення органічних добрив для живлення в останні кілька років показує позитивну динаміку. Проте, в процесі підготовки та роботи з органікою частина ... Детальніше

Більше корисних статтей