Суха мелена чи волога консервована?
Яка кукурудза є ефективнішою та рентабельнішою при годівлі ВРХ
Останнім часом все більше українських молочних ферм перебувають у пошуку можливостей для зниження собівартості виробництва молока. Очевидно, що найбільша стаття витрат припадає на заготівлю або ж придбання кормів. В інформаційних виданнях все частіше з’являються матеріали про заготівлю силосу та сінажу, оскільки їх якість є запорукою здоров’я тварин та сталих надоїв. А ось в питанні яку кукурудзу краще застосовувати при годівлі ВРХ – вологу чи суху та як її зберігати, крапки над «і» ще й досі не розставлено.
Для того аби розібратися в питанні ефективності того чи іншого виду кукурудзи в годівлі у 2009 році Інститутом сільського господарства та садівництва Саксонія-Ангальт і Сільськогосподарською палатою землі Нижня Саксонія було проведено експеримент: «Порівняння різних крохмальних кормів - годування з використанням повноцінних комбінованих раціонів з високим вмістом сухої або консервованої кукурудзи». Експеримент проходив понад 20 тижнів (з 05.03.2009 по 23.07.2009) серед 2 експериментальних груп по 39 корів. В одній з груп до складу раціону входила суха мелена кукурудза, в іншій – волога плющена. Щоправда, в одній з груп в ході експерименту 2 корови були виключені з вибірки через серйозні розлади в обміні речовин. Контроль споживання відбувався через підвісні корита з автоматичним розпізнаванням тварини, відповідно споживання корму кожною коровою фіксувалося постійно. 5 днів на тиждень проводилося визначення масової частки сухих речовин у силосі грубого корму та вологих зернах кукурудзи. Для обох груп середній рівень споживання корму становив ≥23 кг СР/день на тварину. Склад кормів, які згодовувались у рамках дослідження наведено у Таблиці 1.
Варто зазначити, що подрібнена волога кукурудза (корнаж) зберігалася в полімерних рукавах. При цьому засіб силосування (консервант) використовувався для забезпечення кращої якості зберігання плющеної кукурудзи. Збір та зберігання урожаю відбувалися в першій декаді жовтня 2008 року. Суха мелена кукурудза була закуплена у постачальників сільськогосподарської продукції, а тому не походила з тієї ж сировини, що консервований корм.
Для оцінки сухої меленої та вологої консервованої кукурудзи під час експериментального годування використовувалися результати стаціонарних досліджень, в ході яких було виявлено значно ефективніший розпад крохмалю в шлунку у випадку вологої консервованої кукурудзи (86 % при інтенсивності травлення 5 %/год., 82 % при інтенсивності травлення 8 %/год.) у порівнянні з висушеною меленою кукурудзою (64 % при інтенсивності травлення 5 %/год., 55 % при інтенсивності травлення 8 %/год.). Крім того, в процесі експерименту було виявлено, що подрібнення, розмелювання або плющення – підвищують перетравність крохмалю. Наприклад розпад крохмалю у дробленому сухому зерні кукурудзи становить 44%, в зерні дрібного помолу – 64,6 % та запарених пластівцях – 75 %.
Які ж результати експерименту? В ході дослідження з’ясувалось, що середній рівень споживання кормів, а також розрахункове споживання енергії та рівень корисного сирого протеїну між експериментальними групами не відрізнявся. Розрахунковий щоденний шлунково-азотний баланс для корів, які отримували суху мелену кукурудзу, був дещо вище, але встановлена різниця не мала практичного значення. Середні ж показники споживання клітковини, КДК і НДК, а також крохмалю та цукру не показали значних розбіжностей. (Таблиця 2)
Отже, в порівняльних умовах дослідження (споживання корму, потенціал продуктивності, годівля з повноцінним комбінованим раціоном) при годівлі молочних корів можна використовувати як сухе мелене так і вологе консервоване зерно кукурудзи на однаковій базі сухої речовини та в однакових об'ємах, тобто взаємозамінювати одне одним. Проте в усій цій історії є велике «АЛЕ». І це - вартість однієї тони сухої меленої кукурудзи і вартість корнажу.
Вартість виробництва кормів
Отож, експеримент показав, що особливої різниці при годівлі сухою меленою або вологою плющеною кукурудзою немає. Проте саме витрати на корм є тією точкою, яка може знизити собівартість отриманого молока. Отож, давайте розберемось скільки коштує той чи інший вид корму в Україні.
Суха мелена кукурудза
За основу розрахунків, беремо вихідну вологість кукурудзи 25 %. Відповідно для збереження, подальшого використання та подрібнення нам необхідно 14 % вологості, а отже слід «позбутися» 11 % вологи. Середня вартість сушки 1 т/% у Київські області становить 35,52 грн, а орієнтовна відстань до сушарки - 20 км (тобто 40 км туди-назад). Витрати на подрібнення кукурудзи не враховуємо, оскільки цей процес налагоджений на кожному підприємстві по-різному. І для зручності розрахунків кількість маси встановлюємо в межах 1000 т. Що маємо на виході? Вартість 1000 т висушеного зерна за нашими розрахунками становитиме 430 720 грн або ж 430,72 грн/т (Таблиця 4). Багато це чи мало сказати складно, допоки ми не порахуємо вартість плющеної вологої кукурудзи. Отож, переходимо до неї.
Волога плющена кукурудза
За основу розрахунків цього разу беремо вологість кукурудзи 35 %. Транспортуємо її з поля до місця зберігання на відстань 10 км. Для того, аби отримати якісний корм, використовуємо плющилку вологого зерна з подальшою закладкою корнажу в полімерні рукава та додаємо хімічний консервант в кількості 2 л/т . При місткості 1 рукава в 110 т для закладки 1000 т плющеного зерна нам необхідно 9 рукавів загальною вартістю 95 850 грн. Амортизація техніки та ЗП оператору в цьому випадку складе близько 20 тис грн, а витрати на паливо для плющення 12 600 грн. Отож, вартість 1000 т плющеного зерна при такій технології заготівлі складе 245 850 грн або ж 245,85 грн/т. У випадку, якщо ми використовуємо біологічний консервант, витрати на 1 т корму становитимуть лише 155, 85 грн. (Таблиця 5).
Тепер сміливо можна стверджувати що плющена кукурудза вдвічі дешевша та рентабельніша за суху мелену, за умови що в годівлі вони дають практично однаковий результат. І це саме та точка, яка може знизити собівартість виготовленого молока. Отримати схожі розрахунки для Вашого підприємства достатньо легко. Це можна зробити самостійно, або ж запросити до Вас спеціаліста «АГ-БАГ-УКРАЇНА».