Як спиртовим заводам економити на кукурудзі?
Спиртова галузь - одна з ключових в Українській промисловості. Вона є важливою складовою паливно-енергетичного сектору, бо виробляє біоетанол та похідні добавки. Українські спиртзаводи виготовляють етиловий, ректифікований та денатурований спирти, сировину для виробництва антисептиків, біоетанол, спирт етиловий - сирець, головну фракцію етилового спирту, сивушне масло та діоксид вуглецю. Крім того українські спиртзаводи оснащені цехами з виробництва лікеро-горілчаних виробів, а тому виробляють і алкогольні напої.
Один з найвідоміших в україні спиртових заводів переробляє в день близько 150 т сухої кукурудзи, ціна на яку - це річ не стабільна і коливається в залежності від сезону, ситуації на світовому ринку, попиту і взагалі врожайності. У вересні-листопаді ціни на зерно кукурудзи нижчі у порівнянні з січнем-серпнем наступного року. І саме період збору “королеви полів” може бути використаний спиртовиками для отримання додаткової вигоди. Як її отримували раніше і за рахунок чого можна отримати зараз - у нашій статті.
Головна ідея - дешева сировина
Здається все зрозуміло. Просто береш дешеву кукурудзу і вуаля - отримуєш дешевий спирт. Проте, найдешевша кукурудза - з поля, у вересні-листопаді, з вологістю 20-22 % і щоб її зберегти спочатку треба довести до товарної вологості 14 %. Саме процес сушіння різко збільшує собівартість кукурудзи, навіть якщо у заводу є власна сушка. Якщо сушити на елеваторі собівартість стає ще вищою, оскільки до сушіння додається прийом, зберігання, відвантаження та логістика. Нижче ми покажемо орієнтовні витрати на ці процеси.
Інший шлях до дешевої сировини - придбати з поля вологу кукурудзу і зберегти вологу кукурудзу. Але як? Чи збережеться вона? Чи вплине використання вологої сировини на якість спирту? Чи є в цьому економія? Може вигідніше купувати товарну протягом року?
Зберігати вологу кукурудзу в рукавах для виробництва спирту значно вигідніше ніж використовувати виключно суху
Практика спиртових заводів сусідньої Польщі показує, що зберігання вологої кукурудзи - це потреба і норма. Сировина з поля завантажується в полімерні рукава і спокійно зберігається терміном до 6 місяців. Отже, основне питання від “як зберегти?” перетікає в площину “наскільки це вигідно?”.
Логістика: поле - завод чи поле-елеватор-завод
Порахувати орієнтовні витрати на автомобільну логістику доволі не просто, оскільки ціни щороку коливаються в залежності від ситуації в АТ “Укрзалізниця”, урожайності та й регіону також. Для орієнтиру ми візьмемо відстань від поля до спиртзаводу - 20 км і відстань поле-елеватор-завод - 35 км. Ціни на перевезення беремо середні станом на 25 серпня 2021 з ресурсу Zernovoz.ua. Для розрахунку беремо об’єм 10 тис. тонн кукурудзи - її вистачить на 65 днів роботи нашого “умовного спиртзаводу”.
Отже, економія при прямому перевезенні з поля на завод становитиме 825 тис. грн. Звичайно, що ця цифра орієнтовна, але модель розрахунку можна використати для масштабування на власну ситуацію. Навіть якщо купувати кукурудзу пізніше і вже з товарною вологістю - вартість перевезення та сушіння все одно буде закладена в ціну сировини на момент покупки.
Суха на елеваторі чи волога в рукавах
Ми підійшли до найзатратнішої частини - послуги елеватора. Для розрахунку беремо всі ті ж 10 тис.т, умовну вологість кукурудзи 21%, і мінімальний термін зберігання 45 днів. Вартість очистки та вартість “простою” вантажного транспорту в чергах на елеватор не враховуємо.
Варто зазначити, що при розрахунку вартості зберігання та відвантаження ми зменшили об’єм на 7 %, які знялися при сушінні.
Тепер порахуємо скільки коштуватиме заготівля того ж об’єму вологої кукурудзи в полімерні рукава. Рахувати будемо не по придбанню техніки, а використовуючи послуги закладки вологої кукурудзи. Курс євро до гривні - 32.
У розрахунок вартості зберігання в рукавах ми не включили амортизацію техніки, витрати на підготовку площадки для розміщення рукавів, витрати на проживання та харчування оператора, а також витрати на обслуговування рукавів. В результаті отримуємо досить цікаві цифри:
Послуги елеватора - 8 388 840 грн
Зберігання вологої кукурудзи в рукавах - 3 404 800 грн
Різниця - 4 984 040 грн
П’ять мільйонів різниці. Так, ми чудово розуміємо, що ці розрахунки не ідеальні і можуть відрізнятися від реальних витрат. У когось транспорт дешевше, у когось витрати на сушку менші, а хтось знаходиться прямо поруч з елеватором. Ситуації різні, та факт залишається фактом - зберігати вологу кукурудзу в рукавах для виробництва спирту значно вигідніше ніж використовувати виключно суху. Тим більше, що волога кукурудза в сезон збору ДЕШЕВША за суху товарну через 3-6 місяців.
Головна ідея - купити дешеву кукурудзу і зберегти її без сушіння
Українська практика: Марилівський спиртзавод
Марилівський спиртзавод в свій час був флагманом галузі на який рівнялись інші виробники.І ця заслуга, в першу чергу, належала його директору Ігору Ольшаковському Щороку в Марилівці заготовляли в рукава 20 тис. тонн вологої кукурудзи і вбачали в цьому неабияку вигоду.
“... Вперше цю технологію я побачив в 90-х роках у Чехії і потім почав використовувати у нас. Головною ідеєю було купити дешеву сировину і зберегти її без сушіння. Ми закладали вологу кукурудзу з вересня по грудень, як давала погода. Інколи за один день встигали заготовити до тисячі тонн. В осінній період ціна на кукурудзу найнижча і у фермерів ми купували її у перерахунку на товарну вологість,за воду не платили.
Найсирішу кукурудзу ми одразу запускали у виробництво, середньої вологості - в рукава, а найсухішу досушували на власній сушарці, а потім на склад.
Рукава лежали на заводі, навколо заводу і на токах наших партнерів - виробників кукурудзи.. І, фактично, до травня ми працювали на вологій кукурудзі. Головне при зберіганні в рукавах- це цілісність сховища. Тому ми робили щоденні огляди, вчасно ремонтували місця пошкоджень і боролися з воронами.
На сьогоднішній день в калькуляції виробництва, та при таких цінах на сировину, у собівартості спирту в понад 250 EUR до 90% складає сировина - зерно. Тобто собівартість готової продукції на 90% залежить від вартості зерна, а в даному випадку кукурудзи. Якість спирту і вихід спирту, при цілісності зберігання рукавів, не зазнавали жодних змін.
Тому зараз ця технологія стала ще актуальніше, бо ціна на газ постійно зростає, отже сушка буде постійно дорожчати..."
- говорить Ігор Михайлович.
______________________________________________________________________________________________________
За нашими підрахунками зберігання вологого зерна в рукавах може знизити собівартість виготовлення спирту в зимово-весняний період мінімум на 25-30 %, і це доволі солідний показник.
Хоч українська спиртова галузь зараз переживає не найкращі часи, та ми впевнені, що етап її активного росту ще попереду. Тому чим ефективнішими та економічно доцільнішими будуть рішення - тим швидше цей етап настане.
Дізнатися більше про технологію зберігання в рукавах можна тут >> https://bit.ly/3yn5WXY
Що потрібно мати щоб скористатися послугами читайте тут >> https://www.rent.ag-bag.ua/
Наші консультанти >> https://ag-bag.ua/contacts