Технології зберігання
кормів
та товарного зерна
Корисні поради
Повернутись на:ГоловнаКорисні поради

Технології внесення свинячого гною

З початку використання свинячого гною як органічного добрива було розроблено кілька поколінь обладнання для його внесення, причому рішення постійно вдосконалювалися. При розробці систем внесення основними вимогами були і є мінімізація випаровувань (втрат азоту), рівномірність та збільшення строків внесення, універсальне застосування для різних культур у різних погодних умовах, мінімальні неприємні запахи для мешканців сіл, надійність роботи та простота в обслуговуванні.

Класифікувати системи для внесення рідкого гною можна за типами розподілення та типами монтажу. За типом внесення — поверхневі й підземні, за типом монтажу — з бочкою або на шланзі. Кожна з систем має свої переваги та недоліки (таблиця 1).

Характеристика внесення гною Розприскування Плуг-аплікатор (грубер) Шланговий аплікатор
Робоча ширина 9-12 м 6 м 9-36 м
Витрати палива на 1 га 4 л 12 л 5 л
Рівномірність внесення - - ++ +++
Випаровування (втрати) азоту 90 % 20 % 50 %
Фізичне зношення елементів --- +++ ++
Залежність від вітру ++ - - - - - -
Неприємний запах +++ - - - - -

Таблиця 1. Характеристики систем внесення гною


Фото 1. Внесення рідкого свинячого гною за допомогою грубера


Фото 2. Внесення свинячого гною шланговим аплікатором


Фото 3. Аплікатор на шланзі


Із таблиці видно, що внесення рідкого свинячого гною методом розприскування спричиняє серйозні втрати азоту та мінімальну рівномірність, при цьому й обходиться найдешевше. Методи внесення грубером та шланговими аплікаторами хоч і дорожчі, проте їх ефективність не підпадає під сумнів, адже засвоювання азоту відбувається одразу після потрапляння гною на (або під) землю. Крім того, шланговий аплікатор — це єдина нині можливість вносити рідкий гній по росткам.

Також варто звернути увагу на потреби пального при використанні певного виду систем: форсунка — 4 л/га, шланговий аплікатор — 5 л/га, Плуг-аплікатор–12 л/га. У сучасних умовах ця стаття витрат є досить суттєвою при внесенні рідкої органіки.

Ефективне використання органічних добрив можливе тільки за чіткої організації робіт з його внесення: якісне перемішування в лагуні, подрібнення великих частинок та рівномірне внесення на поля. А це можливо лише за використання сучасних технічних засобів.

Мова цифр

Для того, щоб остаточно розібратися, чому свинячий гній є вигідним замінником хімічних добрив, прорахували вартість одиниці діючої речовини, яка міститься в хімії та органіці. Результати у таблиці 2.

Продукція Вміст діючої речовини в 1 т добрив, кг Вартість 1 т фізичної ваги, грн Вартість одиниці діючої речовини, грн
Аміачна селітра 34,4 % 344 12000 34,8
Нітроамофоска NPK 16:16:16 480 12700 26,5
Діамофоска NPK 10:26:26 620 14400 23,2
Амофос NP 12:52 640 18200 28,4
Калій хлористий К2О 60% 600 11000 18,3
Свинячий гній NPK 5:2:2,5 (кг) 9,5 125 13,1

Таблиця 2. Розрахунок вартості одиниці діючої речовини NPKв мінеральних добривах та свинячому гноєві (середні показники NPK) за цінами 2015-го р.


Вартість одиниці діючої речовини у свинячому гноєві як мінімум удвічі менша, ніж у хімдобривах. При цьому більшість господарств має пристойні запаси свинячого гною і купувати його не потрібно. А отже, єдині витрати, які понесуть підприємства, пов’язані з придбанням техніки та налагодженням виробничого процесу внесення гною.

Та якими б ефективними не були органічні добрива, найкращого агрономічного та економічного ефекту можна досягти за умови одночасного застосування гною і мінеральних добрив у рекомендованих дозах. Ефект від такого підходу доведений практично. Дослідне господарства отримало найкращі врожаї: пшениці озимої — 5 т/га, кукурудзи — 10 т/га, буряків — 50 т/га. Проте через подвоєння доз мінеральних добрив (у прямій дії та у післядії гною) значно зросли фінансові витрати на їх застосування. Відповідно, сума прибутку на 1 га в середньому за сівозміною скоротилася більше, ніж уполовину.

Насамкінець варто зазначити, що для отримання максимального ефекту від внесення свинячого гною (та й інших органічних добрив також) необхідно зробити аналізи органічної маси та ґрунтів. По-перше, ви побачите, яку кількість поживних речовин містить гній саме у вашому підприємстві. По-друге, залежно від результатів аналізу ґрунту стане зрозуміло, яка кількість гною необхідна для внесення на поля.

Опубліковано: 12 листопада 2015
Вас може також зацікавити
Якщо Ви бажаєте отримати консультацію
подзвоніть нам за номером 045 755 1548

Схожі статті

Як агроволокно допомагає заробляти більше на молоці
Як агроволокно допомагає заробляти більше на молоці

У попередніх статтях ми вже пояснювали як саме агроволокно може допомогти вам збільшити прибутковість виробництва молока. Агроволокно Toptex - це захи... Детальніше

Більше корисних статтей