Заготівля жому цукрового буряка: вісім базових кроків для отримання хорошого корму
Жом із цукрового буряка - це чудовий корм, який має легкі цукри, клітковину, гарно розщеплюється, знімає тепловий стрес і може стати бонусом у складанні раціону Але не всім вдається зберегти його поживність без втрат. Ба більше, більшість заготівельників допускають типові помилки при заготівлі жому, які призводять до втрат фізичної маси, кормової цінності та врешті прибутку. Ми підготували 8 практичних підказок про те як заготовляти і зберігати буряковий жом для ВРХ. Ці підказки вбережуть від зайвих нервів та витрат.
ЧИТАЙТЕ >> Кормова цінність жому цукрового буряку
1. При заготівлі жому треба правильна вологість
Від вологості залежить практично 80 % результату. При надто високій вологості консервація бурякового жому просто не відбудеться. Ну а занадто низьку вологість в Україні не знайти. Вміст вологи в жомові в Україні коливається від 76 до 84 %. тобто від 16 до 24 % сухої речовини (СР)
Ідеальна консервація бурякового жому відбудеться якщо вміст СР становитиме 24-25 %. 16-18 % це фактично юшка, яку законсервувати надзвичайно складно. практично неможливо у чистому вигляді.
Тож, якщо ви плануєте закладати жом у силосну траншею - орієнтуйтеся на 20-24 % СР. Якщо вміст СР в жомові менше 19-20 % необхідно заготовляти його з соломою вперемішку і тільки в траншею чи яму. Допустимий мінімум для рукавів - 20 % СР.
2. При заготівлі жому треба відмінна сировина.
Чистий жом без залишків гичок та сміття, чиста площадка на заводі (в ідеалі асфальтована), чистий транспорт для перевезення - це запорука правильної консервації жому. Чим чистіше - тим легше та швидше він законсервується, тим смачніше він буде для корови і тим кращий результат ви побачите в аналізах корму і на виході.
Будь яке забруднення жому - це ризик потрапляння клостридій та інших шкідливих мікроорганізмів в корм, як наслідок маслянокисле бродіння замість молочно-кислого.
Від дотримання показиків вологості та температури жому - залежить практично 80 % результату його заготівлі
3. Використовуйте консервант
Якщо ви плануєте зберігати консервований жом довше ніж 2-3 місяці - однозначно потрібен консервант. Інакше досягти стабільності корму у весняно-літній період буде неможливо. Обрати для внесення можна і біологічний і хімічний консерванти, проте варто розуміти ключову різницю між принципом їхньої дійї.
Хімічний консервант працює при будь-якій вологості корму, але лише в точці на яку попав, тому його потрібно вносити на всю площу, без пропусків.
Якщо не забезпечити вірне внесення - в результаті отримаєте строкатість зрізу: в місцях потрапляння консерванту з кормом буде все гараз (світлий колір), а де консервант не потрапив - корм сіріє. Строкатість буде виражена не лише у кольорі, а й у запаху та кормовій цінності. До того ж, хімічний консервант в рази дорожче біологічного.
Біологічний консервант, що містить у своєму складі молочнокислі бактерії - більш зручне, дієве та дешевше рішення. “Бактерія біжить по воді” і в жомі цієї вологи предостатньо. Тому бактерія буде розмножуватись максимально швидко, що забезпечить і швидку консервацію корму. У використанні цього типу консерванту є тако 2 важливі нюанси:
- температура маси при внесенні в неї консерванту не повинна перевищувати 45-47 градусів цельсію, інакше бактерія просто звариться.
- при вмісті СР менше норми, біологічний консервант може не спрацювати. Саме тому варто дотримуватись пункту 1.
4. Від конвеєра до закладки має пройти не більше 12 годин
Тут все просто. Чим довше жом має контакт з повітрям тим швидший та більший процес його прокисання. Як наслідок - втрати в енергії. Оптимальний час від конвеєра до консервації - 12 годин.
5. Закладайте жом в яму без проміжного зберігання
Пересипання, контакт із землею, брудними ковшами трактора, затримки в часі і контакт жому з повітрям - все це спричиняє додаткове забруднення.Чому забруднення це погано - дивіться п.2
6. Чим швидше закладати жом - тим кращою буде якість корму
Щоб зберегти поживність цього корму і отримати на виході чудовий результат - консервування жому цукрового буряка має відбутися максимально швидко.Так, вище вже було зазначено про 12 годин, проте цей пункт настільки важливий, що акцент зазначаємо вдруге.
7. При заготівлі в рукава - тільки рівна площадка. Жодним виямків.
Жом чудово консервується і зберігається в рукавах. Це один із кращих варіантів для збереження цього корму, адже в рукаві доступ повітря перекривається одразу після потрапляння маси в нього, а фронтальний зріз мінімальний. Отже завітрювання корму при виїмці також мінімальне.
Читайте >> Як не розгубити поживність жому
Рукава діаметром 1,65-3,0 м (не більше) чудово підійдуть для цього завдання.. Зауважте, що жом доволі рідкий, цукрові заводи рідко видають сировину зі стабільним вмістом СР, тому маса і рукав “можуть плисти”. На нерівній поверхні це додатковий ризик пошкодження рукава. Переконайтеся, що площадка де будуть розміщуватися рукава із жомом - рівна.
Хочете зберегти жом в рукавах, але не маєте техніки - замовляйте послуги заготівлі жому в полімерні рукава.
8. При заготівлі в рулони - обмотка плівкою замість сітки
Так, жом можна заготовляти і в рулони. Вимоги до сировини ідентичні вимогам до маси, які зазначалися вище. Єдина особливість цього методу пакування жому - рулон потрідно обмотувати спершу спеціальною бар’єрною плівкою (замість звичної сітки) і тільки потім обмотувати стретч-плівкою.