Зберігання зерна в рукавах. Технологічні аспекти
Технологія зберігання зерна в рукавах зробила революцію та набула найбільшого поширення в Аргентині. З 2000 по 2008 роки завдяки своїй економічній ефективності вона стала одним із факторів успішності сільського господарства цієї країни. Практично 40% усього вирощеного зерна зберігалися в рукавах.
Зберігання зерна в рукавах (мішках) має два основні принципи:
- збереження зерна в герметичній та модифікованій атмосфері
- досягнення ефекту автоматичної зміни внутрішнього середовища рукава
Це відбувається завдяки тому, що мікроорганізми та комахи, наявні в зерні, дихають і споживають кисень (О2). Отже – зменшують його концентрацію в рукаві і в той же час збільшують кількість вуглекислого газу (СО2)
Якість зерна, яке упаковується в мішок є фундаментальною складовою технології. Зерно – це живий організм і воно повинно бути здоровим, чистим та не битим
Якість урожаю, який упаковується в герметичний рукав, є фундаментальною складовою технології. Зерно – це живий організм і воно повинно бути здоровим, чистим та не битим. Цими факторами зменшується ризик можливих втрат, оскільки таке зерно має більший опір пошкодженням в процесі збереження.
ЩО МОЖНА ЗБЕРІГАТИ У РУКАВАХ?
На сьогодні в Україні найпопулярніші культури для завантаження в рукава це:
- кукурудза
- соя
- пшениця
- соняшник
- ячмінь
Для кожної культури існують свої допустимі норми вмісту вологи для зберігання протягом 12 місяців. Загалом, вологість, при якій може зберігатись зерно, не має перевищувати базову вологість для продажу. Дотримання рекомендованих показників вологості забезпечує довгострокове зберігання з відмінними якісними показника
По мірі того, як збільшується вологість запакованого в рукава зерна – скорочується термін його зберігання без втрат у якості. Температура середовища, в такому разі теж впливає на дозволені часові рамки.
Зберігаючи зерно з підвищеною вологістю в рукавах – слідкуйте за процесами, що відбуваються всередині рукава та періодично проводьте відбір проб на аналіз
Досвід наших польських сусідів показує, що кукурудза з вологістю 17-20 % може зберігатися для подальшої досушки та продажу протягом 90 днів (при середній температурі повітря від -3 ⁰С до +4 ⁰С). Українські господарства також використовують рукава для короткострокового зберігання – існує досвід збереження кукурудзи 29-22% вологи терміном 30-35 днів.
ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ПОЧАТКУ РОБОТИ?
Технологічний процес зберігання в рукавах є достатньо простим, але не легким. Тому потребує достатньої уваги та дотримання певних норм.
В першу чергу – це комплект техніки, про вартість якого ми розповідаємо в статті «Зберігання зерна в рукавах. Переваги та недоліки технології» – завантажувач та вивантажувач з рукавів, бункер-накопичувач зерна та два трактори.
Далі готується площадка для розміщення рукавів відповідно до таких вимог:
- Поверхня ґрунту, де будуть лежати рукави повинна бути максимально рівною та твердою, бути далеко від дерев, кущів та електроопор
- Площадка має знаходитись якомога вище, бути без виступів та заглиблень, без пеньків, гілок, каміння чи інших рослин
- До місця знаходження рукавів має бути легкий доступ, бажано огороджений, щоб запобігти потраплянню тварин на територію
Після того, як техніка та площадка готові – можна приступати до завантаження зерна в рукава.
Якщо ви хочете краще зрозуміти усі технологічні деталі використання рукавів – завантажуйте «Інструкцію з використання полімерних рукавів» за посиланням.
Бажаєте дізнатися які проблеми та завдання вирішують рукава, скільки коштує зберігання в рукавах та чи є недоліки у технології? Читайте нашу статтю «Зберігання зерна в рукавах. Переваги та недоліки технології»
Якщо у вас залишилися питання про зберігання товарного зерна в рукавах або маєте потребу у додатковій консультації – телефонуйте нам!
З радістю вам допоможемо!