Технології зберігання
кормів
та товарного зерна
Корисні поради
Повернутись на:ГоловнаКорисні поради

7 фактів про кислотність ґрунту, які має знати кожен аграрій. Частина 1.

Останнім часом все більше дискусій зосереджено навколо проблематики підтримання оптимального рівня pH ґрунтів. Спільно з партнерами з «Агрікон Україна» ми підготували 7 фактів про кислотність ґрунтів, які точно стануть в нагоді.

Факт 1. Оптимальний рН – кращий ґрунтовий ресурс.

рH ґрунту це рівень концентрації іонів водню в ґрунтовому розчині. Чим нижче рН ґрунту, тим вища кислотність. В ідеалі рН повинен підтримуватися на рівні вище 5,5 в верхньому шарі ґрунту і 4,8 в надрах.

В цілому ж рН вимірюється за логарифмічною шкалою від 1 до 14, при цьому 7 є нейтральним рівнем. Ґрунт з pH 4 має в 10 разів більше кислоти ніж ґрунт з pH 5 і в 100 разів більше кислоти, ніж ґрунт з pH 6.

Отже, якщо підтримувати оптимальний pH ґрунтів, то будуть зберігатись і їх ресурси. А хороший ґрунтовий ресурс максимізує врожай і дозволяє уникнути зайвих виробничих витрат.

Якщо підтримувати оптимальний pH ґрунтів, то будуть зберігатись і їх ресурси

Факт 2. Алюміній нам не друг!

Для росту рослин, доступності поживних речовин та мікробної активності сприятливим діапазоном рН є 5,5-8. У нейтральному або слабокислому ґрунтовому середовищі Аl існує у вигляді органо-мінеральних комплексів. В міру підкислення ґрунту Аl переходить в токсичну для рослин форму. Ця властивість алюмінію стає одним із головних обмежувальних чинників росту рослин на кислих ґрунтах і найнебезпечнішою в ґрунтах із низькою концентрацією іонів магнію і кальцію.

Простіше кажучи: коли рН ґрунту падає - алюміній стає розчинним. Потрапивши в рослинні чи тваринні організми він чинить на них сильний токсичний вплив, який посилюється за спільної дії іонів алюмінію і заліза, алюмінію і мангану, а також при нестачі фосфору, кальцію, магнію у ґрунті.

Пригнічення росту рослини, зниження врожайності і гірша якість зерна – це наслідки дії алюмінію на рослини. Вплив його токсичності на сільськогосподарські культури зазвичай найбільш помітний в посушливі сезони, оскільки рослини мають обмежений доступ до ґрунтової вологи.

  • 7 фактів про кислотність ґрунту, які має знати кожен аграрій. Частина 1.

Факт 3. Кислотність – це блокатор!

В дуже кислих ґрунтах всі основні поживні речовини - азот, фосфор, калій, сірка, кальцій, марганець, а також мікроелемент молібден, можуть бути заблоковані. Сама кислотність не має прямої дії на блокування елементів живлення в ґрунті, окрім фосфору. Негативну дію на рослину має переважно алюміній. Елементи живлення залишаються доступними для рослин навіть на кислих ґрунтах, але рослина не може їх споживати саме через дію на неї алюмінію.

На цьому фото видно здоровий кінчик кореня (ліворуч) в порівнянні з деформованим кінчиком ураженим токсичністю алюмінію. Оскільки споживання поживних елементів заблоковане - рослини можуть проявляти симптоми дефіциту елементів живлення, незважаючи на внесення усіх необхідних добрив.


На цьому фото саджанці пшениці, вирощені в ґрунті з різним діапазоном вмісту алюмінію. Чітко видно обмежений ріст коренів при високих концентраціях.




Факт 4. Фосфор фосфору різниця.

Усі елементи живлення можуть створювати зв’язки з іншими мінералами за рахунок позитивних і негативних зарядів, тобто позитивно заряджені катіони притягуються до негативно заряджених аніонів, як цвяхи до магніту. Міцність зв’язку пов'язана з кількістю залучених позитивних чи негативних зарядів.

Фосфор – це мінерал з найбільш негативними зарядами і він сильно притягується до катіонів з двома і більше позитивними зарядами. На жаль, коли фосфор зв’язується з такими катіонами, він стає нерозчинним і більше не доступний рослині.

При чому тут рН? - запитаєте ви. Саме у кислих ґрунтах з рН < 4.8, разом з алюмінієм підвищується концентрація марганцю, цинку та заліза, з останнім фосфор утворює надміцний зв’язок - нерозчинний фосфат заліза. І якщо раптом ви плануєте вносити фосфор саме у кислі ґрунти – будьте готові до того, що результат буде мінімальний. А причину ви вже знаєте.



Продовження статті читайте >> тут

Потрібна допомога з підбором техніки для внесення вапна?

Залишились питання про кислотність ґрунтів? Звертайтесь до наших консультантів >> https://ag-bag.ua/contacts

Опубліковано: 7 квітня 2020 Автор: Сергій Бобик, Сергій Мазур
Вас може також зацікавити
Якщо Ви бажаєте отримати консультацію
подзвоніть нам за номером 045 755 1548

Схожі статті

Як спиртовим заводам економити на кукурудзі?
Як спиртовим заводам економити на кукурудзі?

Спиртова галузь - одна з ключових в Українській промисловості. Вона є важливою складовою паливно-енергетичного сектору, бо виробляє біоетанол та похід... Детальніше

9 найчастіших питань про органічні добрива ч.2
9 найчастіших питань про органічні добрива ч.2

Першу частину відповідей на питання про органічні добрива читайте тут6/9. Що таке «гігієна органіки»?Термін «гігієна органічних добрив» з’явився в наш... Детальніше

Більше корисних статтей