Технології зберігання
кормів
та товарного зерна
Корисні поради
Повернутись на:ГоловнаКорисні поради

Що потрібно знати про тюкування сіна та тюкування соломи?

Сіно і солому споконвіків заготовляли на зиму для годівлі скоту. У 21 столітті ці два типи кормів залишаються такими ж актуальним, як і раніше. Щоправда техніка для тюкування соломи і сіна стала продуктивнішою, та й самі методи заготівлі і зберігання набули більш прогресивних рис. В цій статті ви не знайдете покрокової інструкції, скоріше тут будуть ключові рекомендації з заготівлі та зберігання соломи та сіна.


Тюк чи рулон? Тюкопрес чи прес-підбирач?


“Погляньте які гарні тюки соломи лежать у полі! Давайте зупинимось і сфотографуємось”.

Машина зупиняється на узбіччі і пасажири жваво прямують до краю поля щоб там сфотографуватися сидячи на живописному, циліндричноподібному рулоні соломи. Доводилось таке бачити або брати участь?

То рулон чи тюк? Відповідь на питання криється у розумінні того, якою технікою відбувалася заготівля соломи. Розпізнати доволі просто: тюкопрес заготовляє тюки, а прес-підбирач - рулони. Принцип роботи цих двох видів техніки для заготівлі соломи кардинально відрізняється.

На словах це пояснити надзвичайно складно, тому радимо подивитись на те який принцип роботи тюкопреса відео і як працює прес-підбирач відео. Сподіваємось принципова різниця тепер вам зрозуміла.

Отже, говорячи “тюкування соломи” спеціалісти галузі, як правило, не уточнюють чи буде ця заготівля соломи відбуватися прес-підбирачем чи тюкопресом і що отримаємо в результаті. Тому нам часто доводиться уточнювати “в рулони чи в тюки?”. Звичайно, що правильніше було б зазначати “заготівля соломи в тюки” або ж “заготівля соломи в рулони”.

Крім різниці у формі і техніці тюки і рулони різняться і способом фіксації скомпактованого матеріалу. Тюки зазвичай обмотують шпагатом, а ось рулони можуть обмотуватися шпагатом або сіткою для обмотки рулонів. Різниця між шпагатом і сіткою суттєва. Обмотка рулонів сіткою по-перше дозволяє працювати швидше, а по-друге створює менше проблем в процесі використання змотаної маси. Тому ми усім нашим клієнтам радимо купити сітку для обмотки рулонів. Старі моделі прес-підбирачів працюють лише зі шпагатом. а ось сучасні, як правило, комбіновані. Хоча європейські фермери давно відмовились від обмотки рулонів шпагатом.


Тюкування соломи.

Процес тюкування соломи на підприємствах з високою виробничою культурою стартують одразу після проходу зернозбирального комбайна. Зрозуміло, що не у всіх є можливість працювати в такому інтенсивному режимі, тому солома може лежати у полі максимум 7 днів після комбайна. Якщо більше - краще передискуйте, бо якість соломи буде дуже і дуже низька.

  • Що потрібно знати про тюкування сіна та тюкування соломи?
  • Що потрібно знати про тюкування сіна та тюкування соломи?
  • Що потрібно знати про тюкування сіна та тюкування соломи?
  • Що потрібно знати про тюкування сіна та тюкування соломи?
Прес-підбирачі та рулони, тюки і тюко-преси, обмотка сіткою і шпагатом.

Тюкування соломи можна здійснюється тюкопресами будь-якого класу потужності, або ж прес-підбирачами - особливої різниці немає, тут все залежить від ваших можливостей і потреб. Обмотка соломи в тюки можлива тільки шпагатом, в рулони в ідеалі сіткою для обмотки рулонів. Якщо прес-підбирач старий - можна використовувати сінов’язальний шпагат.

Подрібнювати солому при заготівлі варто тільки тоді, якщо ця солома піде на підстилку і треба щоб подрібнення було якомога дрібніше. Це означає що прес-підбирач має працювати з усіма ножами. Подрібнення соломи для годівлі краще робити окремою процедурою на фермі. Рекомендована фракція в такому випадку - 2 см.

Тюки соломи необхідно зберігати лише горизонтально, рулони так само. Пам’ятайте ключове правило зберігання - солома має бути СУХОЮ. Все що буде мокре - в ньому заведеться грибок.Якщо солома буде спріла і її використати на підстилку - високий ризик появи у корів бактеріального або грибкового маститу, який не лікується.

Тому солома в скиртах ОБОВ’ЯЗКОВО має бути накрита агроволокном.


Читайте >> Як зберегти сіно та солому


Тюкування сіна. В тюки чи в рулони?


Ключовим завданням в процесі заготівлі сіна з люцерни є максимальне збереження листочків. В них міститься необхідний для годівлі протеїн. Саме тому проводити роботи зі збору сіна варто вночі, бажано після 00:00.

Тюкування для люцернового сіна - варіант поганий. Набагато кращим варіантом буде заготівля сіна в рулони за допомогою такої техніки як рулонний прес-підбирач, купити який можна на нашому сайті.. Прес-підбирач має бути з обов’язковим обмотуванням сіткою. Тільки таким чином можна забезпечити подальше просихання сіна в рулоні і збереження листочків. Чому заготовляти люцернове сіно краще в рулони? Бо тюкопрес в принципі своєї роботи передбачає “ударний” ефект і сильне стискання маси - в процесі такого пресування листочки опадають а маса не має можливості просушитися швидко.

Для люцернового сіна важлива фаза збору - до початку бутонізації. Це означає, що у полі 15-30 % рослин має бути з бутонами. Валкування сіна має відбуватися тоді, коли у масі міститься 85 % сухої речовини, максимум це 90 %. Ще раз звертаємо вашу увагу на те, що основне - зберегти листочки, оскільки в листках міститься 21-25 % білку. Для цього обов’язково потрібна хороша техніка для заготівлі сіна.


Сіно краще всього заготовляти в рулони, а не в тюки


Обмотувати сіно шпагатом категорично не рекомендуємо. Тільки сітка для обмотки рулонів - вона збереже більше листків в процесі завантаження рулонів, перевезення сіна до місця зберігання і складування у скирту чи під накриття,

Що ж стосується сіна з лугових трав - його можна заготовляти як в тюки так і в рулони.
Тому техніка для тюкування, точніше збору сіна може бути будь-яка. Для заготівлі лугового сіна питання вологості не таке критичне, а задача зі збереження листочків, як правило, не стоїть. Скосили, висушили, зібрали, склали, накрили - ось і вся виробнича ланка при роботі з луговим сіном.

Зберегти лугове сіно треба так, щоб в ньому в подальшому не розвинулись мікотоксини і пліснява - це дуже і дуже важливо. Це означає що воно має бути сухе завжди. Тому рулони чи тюки лугового сіна, як і люцернового мають бути добре захищені від вологи і повинні провітрюватися, тобто вентилюватися. Якщо ви зберігатимете сіно чи солому без накритя - воно згниє. А те що не згниє - буде непридатне до годівлі через наявність плісняви і мікотоксинів, які шкодять корові.


Скирта ОБОВ’ЯЗКОВО має бути накрита агроволокном, якщо іншого накриття немає.


ЧИТАЙТЕ >> Накриття тюків агроволокном. Практичні поради

Опубліковано: 19 липня 2022
Вас може також зацікавити
Якщо Ви бажаєте отримати консультацію
подзвоніть нам за номером 045 755 1548

Схожі статті

Зберігання зерна в рукавах. Технологічні аспекти
Зберігання зерна в рукавах. Технологічні аспекти

Технологія зберігання зерна в рукавах зробила революцію та набула найбільшого поширення в Аргентині. З 2000 по 2008 роки завдяки своїй економічній ефе... Детальніше

Більше корисних статтей