Технології зберігання
кормів
та товарного зерна
Корисні поради
Повернутись на:ГоловнаКорисні поради

Зберігання кормів для ВРХ. Огляд технологій та економічні аспекти

В сучасних умовах способи зберігання кормів повинні бути максимально ефективними - забезпечувати мінімальні втрати поживних речовин і бути оптимальними з точки зору економіки та організації праці. При цьому, немає значення це стаціонарне чи тимчасове сховище. Звичайно, кожен спосіб зберігання має свої переваги та недоліки, проте вирішальним фактором при виборі системи зберігання є аспекти економічної доцільності та організації праці.

Далі ми розглянемо детальніше кожен зі способів зберігання і допоможемо Вам зрозуміти, який з них найкраще підійде вашому господарству.


ЗБЕРІГАННЯ КОРМІВ У СИЛОСНИХ ЯМАХ

Більшість сучасних українських аграрних підприємств отримали силосні ями «у спадок» ще з радянських часів. Маючи практично готові силосні сховища, підприємства їх частково відремонтували та реставрували - саме тому в Україні у силосних ямах зберігається найбільша кількість кормів.

Використовувати силосні ями краще для зберігання грубих кормів: кукурудзяного силосу та сінажу. Інші види кормів, як правило, потрібні у меншому обсязі та складніше консервуються у ямах. Заготівля грубих кормів у силосні траншеї (ями) - процес складний і потребує багато менеджерських зусиль. Скошування, логістика, трамбування - в решті закінчуються накриттям корму. Для перекриття доступу кисню до корму та пришвидшення процесу консервації у силосній ямі необхідно застосовувати силосні плівки для накриття.

Чому силосна плівка ефективна?

Доцільність її використання дуже легко побачити при розрахунку втрат, які можуть мати місце, якщо корма не будуть накритими. Припустимо, що одна із ям має розмір 18х50х4 м. Без використання плівки втрати по площині ями складуть від 0,15 м до 0,3 м (зріз).

Отже рахуємо:

18х50 м = 900 м.кв.
0,15 м (втрати) * 900 м.кв. (площа ями) = 135 м.куб.
Переводимо м3 в тонни:
1м3 сінажу = 600 кг
600 кг * 135 м3 = 81 тонна

Як бачимо, на такій ямі втрати корму складуть мінімум – 81 т. У 2017 році орієнтовна ринкова вартість 1 тони якісного сінажу становила близько 1200-1500 грн. 81 т *1500 грн = 121,5 тис грн – сума збитків (викинутого корму), яку понесе підприємство, не використовуючи плівку.

Якщо втрати становитимуть 0,3 м по поверхні – збитки зростуть вдвічі - до 243 000 грн. Натомість, вартість повного комплекту плівки для силосної ями 18х50х4м (основна, підкладна, бокова) становить 17 000 грн. В такому разі різниця у витратах складає 226 тис. грн. Тобто таку суму втрачають господарства при закладці кормів у яму 18х50х4 м та без використання плівки. Отже,

Лише використовуючи силосну плівку, підприємство отримає 226 000 грн. у вигляді якісно збереженого корму

Технологія зберігання кормів у силосних ямах має певну складність у самому технологічному процесі. Оскільки для отримання високоякісного корму необхідно якомога швидше перекрити доступ кисню до маси, а силосна яма має великі розміри – відповідно витрати на швидку доставку з поля до ями та трамбування маси тракторами – досить значні. У порівнянні з іншими технологіями, зберігання у ямах потребує найбільшої кількості людських (працівники, які слідкуватимуть за якістю трамбування, чистотою маси та накриватимуть яму плівкою) та технічних ресурсів (техніки для перевезення та трамбування маси)

Підприємства, які сьогодні знаходяться на етапі вибору технології зберігання кормів, все частіше задаються питанням - яка технологія доцільніша та ефективніша? Чи варто вкладати кошти у капітальне будівництво силосних ям, або ж краще використати технологію зберігання в полімерних рукавах?


ЗБЕРІГАННЯ КОРМІВ В ПОЛІМЕРНИХ РУКАВАХ

Зберігання кормів в рукавах є альтернативою силосуванню в ямах. Зберігати в рукавах можна практично усі види кормів: силос, сінаж, корнаж, жом, пивну дробину, спиртову барду та ін. матеріали. Основною перевагою зберігання в рукавах є краща якість силосування та кормів, а також нижча вартість цієї технології у порівнянні з будівництвом нової силосної ями. У разі потреби збільшити кількість кормів для заготівлі - немає необхідності будувати додаткову яму, а у разі припинення діяльності ферми через економічну ситуацію – це відсутність «заморожених у силосну яму коштів», що є досить актуальним в сьогоднішніх умовах.

Зберігання в рукавах має значний ряд переваг:

Для того, щоб почати використовувати цю технологію на підприємстві, необхідно придбати техніку для завантаження кормів у рукава, а також самі полімерні рукава. Також можна замовити послуги із завантаження кормів у полімерні рукава.

Як відбувається процес завантаження рукава?

Технологія заготівлі грубих кормів в рукава передбачає, що кормова маса, що попередньо подрібнена, підвозиться до силосного преса BUDISSA BAGGER. Далі, маса подається на кормовий стіл преса – або безпосередньо з самоскида, або ж за допомогою фронтального навантажувача. Конвеєр кормового столу просуває масу до ротора, який просуває масу в рукав. При цьому маса ущільнюється, а доступ повітря до неї перекривається.

Щоб отримати найкращий результат необхідно чітко дотримуватися наших рекомендацій, які викладені у даній Інструкції. Вона допоможе вам краще зрозуміти, як відбувається процес підготовки до застосування технології та основні аспекти її реалізації. Якщо ж ви хочете отримати готові корми в рукавах без придбання техніки - скористайтесь послугами з закладки кормів у рукава.

  • Зберігання кормів для ВРХ. Огляд технологій та економічні аспекти
  • Зберігання кормів для ВРХ. Огляд технологій та економічні аспекти
  • Зберігання кормів для ВРХ. Огляд технологій та економічні аспекти
  • Зберігання кормів для ВРХ. Огляд технологій та економічні аспекти
  • Зберігання кормів для ВРХ. Огляд технологій та економічні аспекти
  • Зберігання кормів для ВРХ. Огляд технологій та економічні аспекти
Зберігання кормів в полімерних рукавах в Україні: сінаж, жом, пивна дробина, корнаж

Чому зберігання в рукавах дешевше ніж будівництво силосної ями?

Щоб дати відповідь на це питання ми приведемо розрахунки, які було зроблено для одного з найбільших тваринницьких комплексів України, який мав потребу зберігати 100 тис. тон кормів щорічно. Для зручності, назвемо це підприємство ТОВ «Успіх». Отже…

Вартість будівництва ями

Вартість технології зберігання в рукавах

Розрахунки показують, що при виборі технології зберігання кормів в полімерних рукавах і придбанні BUDISSA BAGGER RM 10000 початкові вкладення в перший рік будуть в 2,6 рази менше, ніж при будівництві силосних ям:

3 141 000 € - 1 188 000 € = 1 953 000 € - різниця в інвестиціях в перший рік.

Розрахунки показують, що при виборі технології зберігання кормів в рукавах і придбанні силосного преса, початкові вкладення в перший рік будуть в 2,6 рази менше, ніж при будівництві силосних ям

Варто також зауважити, що в дані розрахунки не бралися до уваги:


Використання технології зберігання кормів в полімерних рукавах у підприємстві «Успіх» навіть через 15 років буде на 400 000 € дешевше, ніж будівництво силосних ям.


Розрахунки, проведені вище, були зроблені для одного з найбільших підприємств України. Проте ми впевнено стверджуємо, що зберігання в рукавах буде ефективним для різних за розміром підприємств. Вартість першочергових вкладень залежить лише від типу необхідної техніки, а також кількості кормів, що ви плануєте зберігати.

Спеціалісти АГ-БАГ-УКРАЇНА розрахують економічну доцільність зберігання кормів в рукавах для Вашого підприємства та проведуть навчання персоналу.


ЗБЕРІГАННЯ КОРМІВ В РУЛОНАХ

Зберігання кормів (в першу чергу трав та соломи) в рулонах є вже працюючим механізмом на багатьох господарствах. Ця технологія забезпечує максимальну гнучкість при заготівлі невеликих об’ємів кормів. Рулони зручні в заготівлі, транспортуванні та згодовуванні. Крім того, ризики, пов’язані з втратою кормів, також менші у порівнянні з іншими способами зберігання. Дана технологія є найкращою для зберігання сіна та соломи, і в той самий час - однією з найдорожчих можливостей зберігання сінажу.

Обв’язка рулонів сіна та соломи можлива сіткою для рулонів або шпагатом. Сітка щільніше вкриває поверхню рулону і значно підвищує захист упакованої маси від будь-яких погодних впливів. Рулони, обмотані сіткою, краще зберігаються на відкритому майданчику, оскільки їх поверхня щільно притиснута сіткою, яка перешкоджає проникненню опадів і повітря. Відповідно - менше відходів і краща якість сінажу (сіна, соломи).

Застосування сітки для обмотки рулонів виключає можливість попадання залишків обв'язувального матеріалу в корм корові (у порівнянні із застосуванням шпагату). Цей нюанс є дуже важливим для збереження здоров'я тварин. Крім того, обмотка рулону сіткою відбувається вдвічі швидше, аніж шпагатом.

Сітка щільніше вкриває поверхню рулону і значно підвищує захист упакованої маси від будь-яких погодних впливів

При зберіганні в рулонах сінажу, варто звернути увагу на те, що обмеження доступу повітря в сінаж досягається не лише завдяки сітці, а й обмотуванням спеціальною стретч-плівкою. Така плівка блокує доступ повітря для кожного рулону окремо і щоб надійно це зробити – варто проводити обмотку рулону в 4-6 шарів. Плівка при обмотці розтягується на 50 – 70 %, і завдяки клеєвому шару - щільно лягає на тюк.

Для заготівлі соломи та трав на сінаж або сіно, в рулонах і тюках використовують рулонні прес-підбирачі і тюкові. Перші діляться на прес-підбирачі з камерами постійного і змінного об’єму, другі ж – усі без виключення працюють за принципом трубо-пруткового механізму з шпагатною обв’язкою.

Сьогодні в Україні зароджується тенденція зберігання кукурудзяного силосу та жому цукрових буряків в рулонах, з метою подальшого транспортування всередині країни або експорту за кордон. Цей спосіб має цілий ряд нюансів та технічних особливостей, а техніка для пресування силосу та жому в тюки, відрізняється від вже відомих нам рулонних прес-підбирачів.


Заготівля кукурудзяного силосу в рулони

Зберігання вже обмотаних рулонів сіна/соломи краще всього здійснювати під спеціальним укриттям у вигляді навісу. Або ж – просто неба, складаючи рулони у імпровізовані «піраміди». Такі піраміди рекомендовано укривати на зиму спеціальним волокном або силосною плівкою (що значно дешевше), для захисту від промерзання та потрапляння вологи.
Зберігання готових рулонів сінажу також можливе під відкритим небом. Складати їх краще не більше ніж 2 рулони один на один.

Для того, аби обрати максимально ефективний спосіб зберігання кормів, ми рекомендуємо ознайомитися з таблицею Переваг та недоліків кожної з технологій. Або ж – зверніться до представника АГ-БАГ-Україна у Вашому регіоні, який допоможе вам прийняти максимально ефективне та економічно вигідне рішення.

Для збільшення таблиці - відкрийте її у новому вкладенні


Таким чином, ми можемо зробити висновок, що знайти одне універсальне рішення при виборі технології зберігання кормів - досить складно. Для кожного господарства оптимальним буде один з існуючих варіантів, або ж комбінування двох чи трьох способів одразу, в залежності від завдань та потреб підприємства.Опубліковано: 12 березня 2018 Автор: Сергій Бобик
Вас може також зацікавити
Якщо Ви бажаєте отримати консультацію
подзвоніть нам за номером 045 755 1548

Схожі статті

Як спиртовим заводам економити на кукурудзі?
Як спиртовим заводам економити на кукурудзі?

Спиртова галузь - одна з ключових в Українській промисловості. Вона є важливою складовою паливно-енергетичного сектору, бо виробляє біоетанол та похід... Детальніше

9 найчастіших питань про органічні добрива ч.2
9 найчастіших питань про органічні добрива ч.2

Першу частину відповідей на питання про органічні добрива читайте тут6/9. Що таке «гігієна органіки»?Термін «гігієна органічних добрив» з’явився в наш... Детальніше

Більше корисних статтей