Технології зберігання
кормів
та товарного зерна
Корисні поради
Повернутись на:ГоловнаКорисні поради

Норми внесення органічних добрив

Доволі часто у нашій роботі ми чуємо такі питання: скільки гною треба внести під кукурудзу? Яка норма внесення добрив під озиму пшеницю? А які органічні добрива можна дати під соняшник? Совєцька аграрна наука передбачала, що норма внесення органічних добрив на 1 га це стала рекомендована величина, яка коливається в межах від і до. Але сучасна практика доводить, що питання норми внесення органічних добрив глибше, ніж здається.

Три кроки до розуміння

Для тих, хто не має часу на те щоб розібратись у питанні грунтовно і кому потрібні орієнтовні цифри - наводимо таблицю орієнтовних норм внесення різних органічних добрив під різні культури. Але пам’ятайте - надмірне внесення органічних добрив може призвести до зафосфачення або закислення, недостатнє - до відсутності бажаного результату.

Норми внесення органічних добрив, таблиця


Якщо ж ви справді хочете зрозуміти, які норми внесення органічних добрив будуть кращими на конкретній ділянці - спочатку вам доведеться зробити три прості, але заморочливі кроки.


ЧИТАТИ >> 9 найчастіших питань про органічні добрива ч.1


Грунти - це живий організм зі своїм мікросвітом, як і органічні добрива. Тому перед тим як ці світи поєднувати між собою потрібно зрозуміти - які вони? Говорячи простою мовою - необхідно усе проаналізувати і спланувати.

Отже, крок 1 - аналіз грунтів, крок 2 - аналіз добрив, крок 3- визначення культури під яку будете вносити органічні добрива. Ну і насамкінець - визначити сівозміну. Тільки зробивши ці три кроки ви будете чітко розуміти які мають бути, до прикладу, норми внесення добрив під кукурудзу.

Що є у землі?

Це ключове питання для розуміння! Кожне поле, навіть кожна ділянка поля може і швидше за все буде відрізнятися від іншої. Набір макро- мікроелементів, кислотність, вміст NPK, % гумусу, кількість органічної речовини і сам тип грунту - це базовий набір даних який має бути у вас для отримання відповіді на питання “скільки треба дати добрив”, “які норми внесення добрив для цього поля”.

  • Норми внесення органічних добрив
Завантаження розкидача добрив ANNABURGER гноєм ВРХ

Наявність аналізу ґрунту не лише допоможе вам зрозуміти, які добрива та скільки їх потрібно давати, а й дозволить вам зекономити потім на цих добривах. Адже поле 100% буде не рівномірним і певні ділянки потребуватимуть меншої кількості живлення.

Аналізи грунту проводять спеціалізовані компанії, які за допомогою спеціальних пробовідбірників беруть зразки землі, формують їх у групи і далі передають до лабораторії. Після цього - надають вам результати і,як правило, базові рекомендації, що робити далі. Проводити такі аналізи варто не частіше ніж раз на 4-5 років.

Якщо у вас не велика земельна ділянка - відібрати проби для аналізу грунту можна самостійно, а потім їх передати для дослідження.


Які є органічні добрива?

Другим кроком потрібно зрозуміти які у вас є органічні добрива і що саме є у них. Тобто вам слід зрозуміти скільки діючої речовини є в добриві. Гній ВРХ, курячий послід, гній свиней - це кардинально різні добрива із різним складом поживних речовин. Ба більше, у кожного з цих різновидів гною є ще і свої типи, які також можуть містити різну кількість базових елементів живлення - азоту, фосфору і калію. Крім того в органічних добривах елементи живлення мають властивість до рухливості і можуть “вивітрюватись”. А ось у хорошому компості NPK більш стійкіше.

До прикладу, у гноєві молочної худоби з 10 % сухої речовини міститься в середньому 3,2 кг/т азоту, 2,0 кг/т - фосфору та 3,8 кг/т - калію. Тоді як у напіврідкому курячому посліді середні показники будуть 10 кг/т азоту, 4 кг/т - фосфору та 3,5 кг/т - калію. Але пам’ятайте - елементи живлення в орг. добривах рухливі, а не сталі.

ЧИТАТИ >> 9 найчастіших питань про органічні добрива ч.2

Саме тому, радимо першим кроком зрозуміти ЩО є в органічному добриві, а значить - зробити його аналіз. В Україні є чимало лабораторій, які за відносно адекватні гроші роблять аналізи органічних добрив на базові елементи живлення. Можна зануритись ще глибше і отримати розгорнуту відповідь з лабораторії з усіма мікро та макроелементами, але це на ваш вибір.

Перевіряти склад добрива радимо раз на рік - безпосередньо перед внесення.


Що будемо вирощувати?

Ну, це здавалось би і так зрозуміло. Норма внесення добрив залежить від культури, яку ви будете вирощувати, бо кожна культура потребує для виносу різну кількість елементів живлення. Наприклад, кукурудзі для виносу потрібно 120 кг/га азоту, 90 кг/га фосфору та 120 кг/га калію. Для сої ці цифри зовсім різні.

Та у випадку з органічними добривами не так все однозначно, бо…. вони мають післядію.

Засвоєння органічних добрив землею відбувається не відразу, а протягом 3-5 років. Тому розраховуючи норму внесення органічних добрив враховуйте, що у перший рік засвоюється близько 60 %, далі 15%, 10 %, 10% і 5 %. Відповідно такий % елементів живлення буде доступний для рослини. Звичайно це % не є сталим, а більше приблизним.

Враховуйте також той факт, що гній ВРХ краще вносити під кукурудзу, соняшник, сою, буряки чи ярий ріпак, а на наступний рік сіяти пшеницю, ячмінь, жито без підживлення органічними добривами використовуючи тільки післядію.


Отже, якщо ви хочете розрахувати, наприклад, норми внесення добрив під соняшник
то фактично для розрахунку треба провести співставлення елементів живлення які треба культурі, з тими що є у землі та тими що є у добриві. Склавши ці цифри докупи - ви отримаєте відповідь на питання, за яким прийшли.

Опубліковано: 25 липня 2022
Вас може також зацікавити
Якщо Ви бажаєте отримати консультацію
подзвоніть нам за номером 045 755 1548

Схожі статті

Як агроволокно допомагає заробляти більше на молоці
Як агроволокно допомагає заробляти більше на молоці

У попередніх статтях ми вже пояснювали як саме агроволокно може допомогти вам збільшити прибутковість виробництва молока. Агроволокно Toptex - це захи... Детальніше

Більше корисних статтей