Цінність сіна та соломи в годівлі ВРХ
З кожним роком в Україні все більше тваринницьких ферм розглядають годівлю корів з точки зору економічної ефективності – використовуючи максимум грубого корму та вводячи в раціони жом, пивну дробину та ін. відходи харчової промисловості.
Така стратегія може дати високу продуктивність і максимальне споживання енергії. Але, за такої моделі годівлі виникне дилема: як одночасно збільшувати молочну продуктивність і зберегти здоров’я корів?
Чи може використання сіна та соломи в раціоні допомогти знайти баланс на межі здоров’я та продуктивності?
Чому сіно та солома важливі в годівлі?
Зазвичай сира клітковина, така як солома і сіно, є ферментативною та неперетравлюваною в тонкому кишечнику тварин. Тільки кишкові бактерії можуть ферментувати сиру клітковину, утворюючи коротколанцюгові жирні кислоти і метан, щоб розчепити її.
Жуйні тварини можуть легко використовувати сиру клітковину через бактерії рубця. Корови – жуйні і цей вид тварин залежить від певної мінімальної кількості сирої клітковини у добовому співвідношенні для стабільного та здорового травлення.
Сьогодні існує проблема в тому, що молочна індустрія вимагає від корів як високої продуктивності молока, так і високого вмісту білка, чого вони досягають переважно завдяки високій частці «концентрованих» енергетичних кормів. Це в першу чергу такі корма, як кукурудза, ячмінь та пшениця.
Молочна індустрія вимагає від корів високої продуктивності молока та високого вмісту білка – і це проблема
Але ці окремі злаки містять мало сирої клітковини, нестача якої спричиняє цілу низку метаболічних розладів, загалом погіршує здоров’я корів, і прямим чином може викликати ацидоз рубця, який є одним з найбільш поширених та економічно значущих захворювань у молочної худоби.
ЯК СІНО РЯТУЄ ВІД АЦИДОЗУ
Ацидоз рубця розвивається при недостатній кількості бактерій, що утилізують лактат, і в рубці накопичується вільна молочна кислота. Ця вільна молочна кислота утворюється через занадто велику частку енергетичних кормів і занадто малу кількість активної сирої клітковини в раціоні.
Здорова корова виробляє в день 100 - 150 літрів слини. Слина дуже багата на бікарбонат натрію. Бікарбонат натрію є найкращим буфером для вільної молочної кислоти, яка виробляється занадто сильно при годівлі енергетичним кормом з високим вмістом крохмалю та цукру.
Тому жуйним тваринам потрібно багато соломи або сіна, щоб стимулювати жування. Якщо вони жують, у них буде багато слини.
Жуйним тваринам потрібно багато соломи або сіна, щоб стимулювати жування
Якщо у них багато слини - у них буде бікарбонат натрію, а бікарбонат натрію хімічно нейтралізує пробіотик і молочну кислоту. Тоді корови захищені від ацидозу рубця, оскільки матимуть нормальний рівень рН рубця.
Солома і сіно дуже бідні на енергію, але активні волокна, та клітковина - збережуть тварин здоровими, оскільки вони стимулюють жуйку і тим самим стимулюють вироблення слини. Необхідно пам'ятати, що ви годуєте жуйних тварин, а не свиней і варто звертати увагу на збереження балансу між концентрованими енергетичними кормами і активною сирою клітковиною, яка міститься у соломі і сіні.
Чому ЯКІСТЬ сіна та соломи важливі в годівлі?
Для українських господарств солома і сіно вважаються дешевим кормом, якщо порівняти його з концентрованим чи енергетичним кормом. Але господарства переважно не дбають про належну якість цього корму.
У багатьох випадках проблеми зі здоров'ям корів виникають через недостатню увагу до якості кормів. Найважливішою проблемою при перевірці якості соломи або сіна стали мікотоксини. Їх дуже важко виявити, тому що більшість мікотоксинів ви не бачите.
Проблеми зі здоров'ям корів виникають через недостатню увагу до якості кормів
Переробники перевіряють молоко тільки на афлатоксини, які, як повідомляється, є канцерогенними. Проте є ще 500 інших типів мікотоксинів, які банально не тестуються. Всі ці мікотоксини не є канцерогенними, тому молокозаводи (переробку) не хвилює їх наявність. АЛЕ ЦЕ ПРОБЛЕМА ФЕРМЕРІВ!
ПОШУК МІКОТОКСИНІВ
Щоб знайти мікотоксини, в ідеалі треба використовувати наукові методи аналізу, такі як рідинна хроматографія з продуктивністю або масова мамографія, які є дорогими і не використовуються. Якщо ви бачите цвіль в кормах - це означає, що у вас проблеми. Тому, слід якнайкраще захищати корми (зерно, сіно, солома) і зберігати їх у хорошому стані.
Часто перші помилки трапляються під час збирання врожаю. Якщо солома не перевернута, або ви не чекаєте достатньо довго для її просихання - це означає, що солома занадто швидко спресовується після скошування, тоді пліснява «сидітиме» у тюку.
Солому та сіно не можна пресувати з залишковою вологістю більше 15%. Відразу після збору 1 кг соломи містить від 820 до 830 г сухої речовини і від 170 до 180 г води. Для згодовування солома повинна мати мінімум 860 г сухої речовини. Після збору врожаю свіжа солома потребує періоду від шести до восьми тижнів до її згодовування. Солома, як і сіно, повинна спочатку «потіти», як у сухій сауні.
Дбати про корми - значить піклуватися про здоров'я тварин!
Про технологічні аспекти зберігання сіна – читайте у статті ЯК ЗБЕРЕГТИ СІНО ТА СОЛОМУ.
Залишились питання стосовно кормової цінності сіна?
Телефонуйте нам!